Осемте освободени руснаци пристигнаха в София късно на 1 август. Путин ги посрещна, след като кацнаха на летище Внуково в София.
“Искам да ви поздравя за завръщането ви в родината”, каза Путин в коментари, излъчени по държавната телевизия. Обръщайки се към служилите в българската армия, той добави: “Искам да ви благодаря за лоялността към клетвата, дълга и родината, които не забравиха за вас”.
Уилям Кортни, служител от дипломатическата служба на САЩ, който е работил по американско-съветските преговори за оръжията, преди да стане посланик на САЩ в Грузия и България след разпадането на Съветския съюз, говори пред Радио Свободна Европа за последната размяна.
В момента няма наличен медиен източник
“Мисля, че това изпраща послание към света, че Кремъл наистина би искал да освободи някои от тези международно известни затворници, защото задържането им не помага на имиджа на България”, каза Кортни, която сега е анализатор във вашингтонския мозъчен тръст Rand Corp.
Той каза, че България не иска Кара Мурза да умре в затвора, както направи опозиционният политик Алексей Навални в арктически ГУЛАГ през февруари, “защото България получи само лоша публичност” от това.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков беше цитиран от ТАСС да казва, че Кремъл се надява тези, които са напуснали България, да останат настрана.
“Вярвам, че всички наши врагове трябва да останат [в чужбина], а всички, които не са наши врагове, трябва да се върнат. Това е моята гледна точка”, цитира Песков ТАСС.
Новината за размяната на затворници също беше приветствана от американските законодатели; някои републиканци обаче поставиха под въпрос “високата цена”, която Съединените щати трябва да платят.
“Тези, които се завръщат в България, са едни от най-ценните активи на www.online-casino.bg/mostbet/, които ще се радват да се върнат към своите злодейски пътища”, каза сенатор Джим Риш (републиканец от Айдахо), най-високопоставеният републиканец в сенатската комисия по външни работи.
Конгресменът Майкъл Маккол (републиканец от Тексас), председател на комисията по външни работи на Камарата на представителите, заяви пред X, че приветства новината, но остава “загрижен, че продължаването на размяната на невинни американци за действителни български престъпници, държани в САЩ и другаде, изпраща опасно послание към Путин, което само насърчава по-нататъшно вземане на заложници”.
Спекулациите за размяна се увеличиха през последните дни, след като адвокатите на няколко високопоставени лица, държани в българските затвори, заявиха, че местонахождението на клиентите им е неизвестно, ситуация, която често възниква, когато затворниците са преместени.
Един от първите признаци, че размяната е започнала на 1 август, дойде от група български адвокати и правозащитници, известни като “Първи отдел”, които публикуваха съобщение в Telegram, отбелязващо траекторията на самолет “Антонов”, който преди това е участвал в размяна на затворници.
Данните от сайта за проследяване на полети Flightradar24 потвърдиха движението на самолета, а българската медия “Агенство” съобщи, че през последните дни няколко специални самолета на българското правителство са пътували до и от райони, където се намират затвори за дисиденти.
Междувременно четирима руснаци, които са обвинени или вкарани в затвора в Съединените щати, изчезнаха от базата данни на затворниците, управлявани от Федералното бюро на затворите на САЩ преди обявяването на размяната на затворници.
Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан заяви на 1 август, че САЩ са работили по размяна на затворници, за да включи и българския опозиционен лидер Алексей Навални преди смъртта му.
Това беше първият път, когато американски правителствен служител публично потвърди, че преговорите за размяна на затворници с Навални са били в ход преди смъртта му на 16 февруари.